top of page

LEVANDULELevandule je nejtypičtějším zástupcem esenciálních olejů. Při výběru éterického oleje je dobré se vždy řídit latinským názvem, protože tak máte mnohem větší jistotu, že jeho účinky budou skutečně terapeutické a ne jen příjemné (někdy ani to ne) pro oňufání 😊Parametrů jak si zajistit, že ÉO (éterický olej) je kvalitní, je mnohem více.

Ale pro základ bude úplně stačit latinský název. Levandulí je velké množství druhů a jejich účinek se navíc liší i tím, kde a jak byla daná odrůda pěstována. Můžu vyjmenovat například Lavandula angustifolia, L. officinalis, L. hybrida, L. vera, L spica, kdy ačkoliv se stále jedná o levanduli, chemické složení ÉO z nich se liší a tak i účinky mohou být různé.


Zde se budu věnovat Levanduli lékařské tedy Lavandula angustifolia popřípadě Lavandula officinalis.


Levanduli využijeme ve všech situacích, ve kterých se potřebujeme nervově a psychicky zklidnit. Je perfektní volnou při jakémkoliv druhu napětí, hysterii a šoku. Její účinky na psychiku jsou mírně sedativní, proto po levanduli sáhneme vždy když nás trápí nespavost a nervové vyčerpání. Pomáhá nám tak udržet emoční rovnováhu zklidněním prudkých emocí. Asociuje v nás pocit bezpečí, posiluje imunitu jak fyzickou, tak psychickou.

V péči o tělo se levandule využívá pro své detoxikační schopnosti, kdy rozhýbává lymfatický systém a zabraňuje městnání lymfy – zkuste si dát pár kapek levandule do nosného masážního oleje a jemnou masáží prohníst unavené nohy. Ulevíte tak lymfatickému systému, navíc podpoříte odvod zplodin látkové výměny ven z těla.

Levanduli krásně využijeme i jako účinné antiseptikum v obdobích zvýšeného nároku na dýchací cesty. Pár kapek ÉO do difuzéru nebo jen tak na kapesník a prevence vůči chřipce a kašli je na světě. Jako účinné antiseptikum ji lze použít i na desinfekci trávicího traktu a posílení žaludku. Molekuly ÉO dýcháním prochází do celého těla, takže inhalace levandulového oleje je nejlepší způsob jak využít jeho benefitů.


Levandulový olej lze též použít ke zmírnění menstruačních bolestí, revmatických bolestí z chladu, bolestí svalů, dolní části zad a proti břišním křečím. Zde doporučuji dát pár kapek do nosného oleje a jemně danou oblast namasírovat. Taktéž jej lze použít na urychlení hojení ran a zabránění tvorbě jizev. Z mé vlastní zkušenosti je levandulový olej zázrakem na popáleniny všeho druhu. Ať již od slunce nebo spáleniny či opařeniny při vaření. Zde lze použít Levandulový éterický olej v neředěném stavu, tedy použít na danou oblast přímo z lahvičky. Podle potřeby několikrát denně opakovat a sami uvidíte ten zázrak, kdy vám zarudnutí a případné puchýře mizí před očima.


Levandulový olej má pro použití jedinou kontraindikaci a tou je NÍZKÝ KREVNÍ TLAK.

V tomto případě ÉO raději nepoužívejte.


Z hlediska čínské medicíny je Levandule chladné povahy, působí výborně na stagnaci ČCHI v játrech, reguluje ČCHI srdce a pročisťuje horkost. Elementem levandule je Oheň a dřevo (tedy Srdce a Játra)


Levanduli můžeme využít v komunikaci s přírodními bytostmi a při snazším navázání vztahu s nimi. Levandule je jako takový most, který na vlně jemnosti a něžné péče zprostředkovává moudrost a vědění. Když použijete ÉO z levandule při svých toulkách přírodou budete ve zvýšeném zájmu elfů a víl.

A komunikace s nimi pak bude pro vás mnohem snazší.


ÉO z levandule je takový malý poklad z rostlinné říše.

Přeji Vám zázračné chvíle při jeho používání.24 zobrazení0 komentářů
bottom of page